Kolory naszych ubrań wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Często, nawet nieświadomie, utożsamiamy daną osobę z pewnymi cechami właśnie na podstawie tego, jakie emocje wywarła na nas kolorystyka jej ubrania. Dlatego warto zainteresować się tematyką psychologii barw, której znajomość jest bardzo przydatna, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym, jeżeli chcemy kreować spójny i konkretny wizerunek, ułatwiający nam osiąganie określonych celów.

ŻÓŁTY
Żółty to kolor, który jako pierwszy jest odbierany przez ludzki wzrok. Nie bez powodu znaki ostrzegawcze są właśnie tej barwy. Jeżeli chodzi o jego znaczenie w modzie, trzeba być ostrożnym. Po pierwsze, jest to kolor o tyle trudny, że bardzo ciężko dobrać jego odpowiedni odcień do naszego typu urody, aby nie powodował efektu zmęczenia oraz nie uwydatniał niedoskonałości. Dodatkowo, szczególnie w okolicznościach zawodowych czy też bardziej oficjalnych, nie należy z nim przesadzać. Dlaczego? Gdy jest go w stroju zbyt dużo, po pewnym czasie wzrok osoby, z którą rozmawiamy, zaczyna się męczyć, a ona sama może odczuwać irytację nie mając świadomości, że to właśnie barwa naszego ubioru tak na nią wpływa, a nie my jako człowiek. Dlatego też lepiej zachować go na mniej formalne okazje.

CZERWONY
Czerwony to kolor, który jako drugi w kolejności jest odbierany przez ludzki wzrok. Nosząc go musimy być gotowi na to, że będziemy przyciągać spojrzenia. Dlatego też dobrze sprawdzi się on u osób, które lubią być w centrum uwagi lub też u tych, które chcą sobie dodać pewności siebie. Jest to barwa dosyć ambiwalentna, gdyż z jednej strony kojarzy się nam z pozytywnymi emocjami, takimi jak ciepło i miłość, a z drugiej znowu z wojną czy też agresją. Przekłada się to również na ubrania i dlatego należy zawsze zwracać uwagę na okoliczność, w której chcemy założyć ten kolor.  Warto go zastosować m.in. wtedy, kiedy potrzebujemy dodać sobie śmiałości (np. wystąpienie publiczne), natomiast w sytuacjach zawodowych, gdy czeka nas rozmowa z szefem, raczej stosujmy go jedynie w dodatkach, aby nie zostać odebranym jako osoba chcąca pokazać dominację.

NIEBIESKI
Niebieski oraz jego różne odcienie – od błękitu po granat – kojarzony jest z profesjonalizmem oraz zaufaniem. Dlatego ten kolor bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacjach zawodowych. Wydaje się, że jest on wręcz idealny dla takich branż jak bankowość czy ubezpieczenia. Wariacje granatu są też dobrym zamiennikiem koloru czarnego, szczególnie dla osób o jasnym typie urody.

CZARNY
Czerń, podobnie jak błękit, dodaje nam profesjonalizmu, a także elegancji i klasy, ale też – szczególnie jeżeli jest jej dużo w naszym stroju – może tworzyć wysoki poziom formalności oraz dystans pomiędzy nami, a rozmówcą. Kolor ten jest również często kojarzony z dominacją oraz władzą. W wersji total look stworzy bardzo charakterny i modny outfit. Jeżeli posiadamy jasny typ urody, to stylizacje w tych barwach starajmy się dopełnić mocniejszym makijażem zaznaczając oczy lub usta, bądź też stosujmy go dalej od okolic twarzy, aby nie uzyskać efektu, kiedy najpierw widać będzie strój, a dopiero daleko za nim naszą osobę.

BIAŁY
Biel w naszych stylizacjach powoduje, że jesteśmy kojarzeni jako osoby otwarte, miłe, z bardzo przyjazną naturą oraz solidne. Wybierając biel trzeba jednak pamiętać, że nie każdy odcień będzie pasował do naszego rodzaju urody. Dlatego też warto poznać swój typ kolorystyczny. Jeżeli chodzi o tę barwę, dobrze jest również dopasować ją mniej więcej do koloru naszych zębów – zbyt jasna biel w stosunku do naszego uśmiechu będzie jeszcze bardziej uwidaczniać tę różnicę. Podobnie jak w przypadku czerni, „white total look” doda bardzo modowego charakteru naszej stylizacji.

SZARY
Szarości i ich różne odcienie stanowią bazę, która bardzo dobrze komponuje się z większością kolorów. Mocne i nasycone barwy najlepiej łączyć z ciemniejszymi grafitami, natomiast jasne i pastelowe świetnie będą współgrać z popielatym. Osoby noszące dużo szarości z reguły są odbierane jako bardzo spokojne, ułożone, a nawet zamknięte w sobie – ale łatwo można to zmienić, poprzez dorzucenie ciekawego akcentu kolorystycznego w postaci dodatków czy innych elementów garderoby.

BRĄZOWY
Brązy dodają nam dużej dozy przystępności, dlatego też dobrze sprawdzą się w zawodach, gdzie ważne jest, aby nie budować dystansu (m.in. nauczyciele, wychowawcy). Świetnie współgrają z błękitami, co dodatkowo dodaje profesjonalizmu. Należy jednak wybierać ten kolor dosyć ostrożnie, gdyż bardziej niż inne dodaje nam lat i podkreśla znaki upływającego czasu. Dlatego też jeżeli ubieramy go w górnych partiach, najlepiej, jeśli nie będą to gładkie tkaniny, ale z jakąkolwiek fakturą.

ZIELONY
Zielenie, szczególnie ich jaśniejsze odcienie, najlepiej sprawdzą się w luźnych sytuacjach czy też na niezobowiązujących spotkaniach ze znajomymi, gdyż są one bardzo nieformalne, a także kojarzone z młodością i energią. Natomiast ich ciemniejsze i bardziej szlachetne odmiany, np. butelkową zieleń, śmiało można założyć na większe wyjścia czy też do pracy wymagającej bardziej klasycznego dress code’u.

RÓŻOWY
Klasyczne, podstawowe odcienie różu, podobnie jak w przypadku zieleni, lepiej zostawić na mniej oficjalne i codzienne sytuacje. Kolor ten powoduje, że jesteśmy odbierani jako osoby wesołe i przyjazne, ale w sytuacjach zawodowych może spowodować, że zostaniemy utożsamieni z infantylnością. Wtedy lepiej postawić na pudrowy, brudny róż lub jego ciemniejsze odcienie, np. fuksję.


AUTOR: Angelika Zielińska – Osobista Stylistka / Personal Shopper / Szkoleniowiec

Źródło zdjęć: Pinterest

Dodaj komentarz