Zastanawiałaś się kiedyś, jakby to było, gdybyś stając przed szafą zawsze wiedziała, co na siebie włożyć? To możliwe dzięki tak zwanej garderobie kapsułowej. Tylko co to tak naprawdę jest i jak ją zbudować?

Garderoba kapsułowa to szafa stworzona z ubrań, które są dopasowane do naszego stylu, figury, wykonywanej pracy, a przede wszystkim – do siebie nawzajem. Najczęściej jest to niewielka liczba rzeczy, ale przez to, że świetnie współgrają z pozostałymi, jesteśmy w stanie stworzyć bardzo dużo zestawów, na wiele różnych okazji. Jak więc zabrać się za stworzenie kapsułowej garderoby?

JAKOŚĆ UBRAŃ

Z racji, że kapsułowa garderoba powinna składać się ze stosunkowo małej liczby ubrań, podczas zakupów postaw na jakość. Wyjdź z założenia, że lepiej kupić mniej, zwracając uwagę na wykonanie, niż gromadzić sterty niepotrzebnych i niepasujących do siebie rzeczy. Pamiętaj też, że wszystkie elementy swojej nowej garderoby będziesz wykorzystywać dosyć często, dlatego ważne jest, aby posłużyły Ci jak najdłużej. Z tego względu zawsze oceniaj materiał, z jakiego wykonana jest dana rzecz (poprzez dotyk oraz czytanie opisu na metce).

DOPASOWANIE DO STYLU ŻYCIA

Przed skompletowaniem garderoby zastanów się nad tym, jakie aktywności towarzyszą Ci w codziennym życiu. Jaki zawód wykonujesz oraz czy obowiązuje Cię dress code, jak lubisz spędzać wolny czas i jakie funkcje powinien spełniać Twój idealny styl. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania będziesz mogła dobrać odpowiednie dla Ciebie rodzaje i fasony ubrań.

DOPASOWANIE DO TYPU SYLWETKI I URODY

Ważne jest, aby poznać swój typ sylwetki, co pozwoli na dobranie odpowiednich krojów, dzięki którym będziesz mogła podkreślić atuty oraz zamaskować ewentualnie niedoskonałości. Zabierając się za budowę garderoby kapsułowej najlepiej wyciągnąć wszystkie ubrania oraz dodatki z szafy i przy każdym z nich zadać sobie następujące pytania:

1. Czy dana rzecz jest odpowiednia dla mojej sylwetki oraz typu urody?

2. Czy czuję się w niej najlepszą wersją siebie?

3. Czy będę ją mogła łatwo połączyć z pozostałymi rzeczami w mojej szafie?

4. Czy jest w kolorystyce mieszczącej się w mojej palecie barw?

SPÓJNOŚĆ KOLORÓW I WZORÓW

W garderobie kapsułowej, której podstawową zasadą jest to, by wszystkie rzeczy można było bez obaw ze sobą łączyć, ważna jest spójność kolorów i wzorów. Dlatego należy stworzyć bazową paletę barw, które będą się świetnie razem komponować. Nie wolno też przesadzać z różnorodnością wzorów, najlepiej sprawdzą się te neutralne, np. czarne lub granatowe paski.

SPÓJNOŚĆ STYLU

Równie istotną rzeczą w trakcie tworzenia garderoby kapsułowej jest to, aby była ona spójna pod względem stylu, co także ułatwi nam komponowanie stylizacji. Posiadając ubrania, które będą reprezentować bardzo odmienne spojrzenia na modę, ciężko będzie Ci z nich skomponować dużą ilość outfitów. Dlatego też, kiedy określisz już, jakie kolory, wzory, fasony i kroje są dla Ciebie odpowiednie, staraj się ich trzymać w trakcie uzupełniania elementów swojej garderoby.

Kapsułowa garderoba jest na pewno dużym ułatwieniem dla osób, które nie do końca lubią eksperymentować z modą i chcą móc szybko komponować stylizacje, nie zastanawiając się długo czy dane ubrania dobrze ze sobą współgrają. Pozwala ona także wprowadzić więcej przestrzeni w szafie, poprzez posiadanie niezbyt dużej ilości rzeczy. W dłuższej perspektywie jest to również oszczędność pieniędzy, gdyż nie wydajemy ich na ciągłe kupowanie niepotrzebnych i nie zawsze pasujących ubrań, natomiast możemy postawić na mniejszą ilość tych lepszych jakościowo, które posłużą nam na lata.

Poniżej kilka inspiracji związanych z garderobą kapsułową.

AUTOR: Angelika Zielińska – Osobista Stylistka / Personal Shopper / Szkoleniowiec

Źródło zdjęć: Pinterest

Dodaj komentarz