Skarpetki to element garderoby, na wybór którego niektórzy nie poświęcają zbyt wiele czasu i energii. Jednak zwrócenie uwagi na pewne ich „parametry” może mieć znaczący wpływ na komfort noszenia i użytkowania, w szczególności jeżeli chodzi o skarpety sportowe. Czym więc kierować się przy ich wyborze?

MATERIAŁ

Jest to chyba najważniejszy czynnik, na który warto zwrócić uwagę wybierając skarpety sportowe. Najczęściej w sklepach można spotkać skarpetki bawełniane, jednak nie są one idealne. Owszem, skarpetki wykonane z bawełny charakteryzują się miękkością i wytrzymałością, jednak ich wysoka chłonność utrudnia odprowadzanie wilgoci, co może powodować obtarcia stóp. Wybierając skarpety bawełniane staraj się sięgać po te wykonane z bawełny organicznej.

Materiał, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku skarpet sportowych trekkingowych, to wełna. Charakteryzuje się ona dobrą izolacją. Jest wytrzymała i elastyczna, jednak u niektórych osób może powodować podrażnienia. Warto także zwrócić uwagę na skarpety wykonane z materiałów syntetycznych lub ich mieszanek z materiałami naturalnymi. Są one trwałe oraz zapewniają komfort noszenia. Ostrożnie powinny jednak do nich podchodzić osoby zmagające się z nadmierną potliwością stóp.

Materiałami syntetycznymi są „thermocool” i „coolmax”, które świetnie odprowadzają wilgoć. Skarpety z przędzy thermocool chronią przed przegrzaniem lub wychłodzeniem, natomiast przędza coolmax utrzymuje przyjemny chłód. Zainteresuj się również skarpetami wykonanymi z przędzy bambusowej posiadającej właściwości higroskopijne oraz termoregulujące, co pozwala na odprowadzanie wilgoci oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

PRZEPUSZCZALNOŚĆ POWIETRZA

To kolejny aspekt, który jest kluczowy przy wyborze skarpet sportowych. Warto sprawdzić go w trakcie zakupu, gdyż przepuszczalność powietrza bywa czasami podawana na metkach. Dobrym wyborem będą skarpety z algami, które dzięki zastosowaniu specjalistycznej przędzy SeaCell doskonale pielęgnują oraz wentylują skórę stóp. Świetnie sprawdzą się przy aktywnym trybie życia, problemach z nadpotliwością, ale również przy grzybicach stóp i chorobach alergicznych. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapachowe posiadają również skarpety z jonami srebra.

FASON

Fason odgrywa tutaj rolę nie tylko stylizacyjną. Uprawiając sporty wytrzymałościowe najlepiej sięgać po skarpety bezszwowe. Warto przyjrzeć się także ściągaczom. Dobrze, jeżeli część sokowa skarpetki lekko obciska nogę. Natomiast górny ściągacz absolutnie nie powinien uciskać, a najlepiej jeśli w ogóle go nie ma, co zmniejszy ryzyko puchnięcia kostek.

DOSTOSOWANIE DO UPRAWIANEGO SPORTU

Jeżeli poszukujesz skarpet do uprawiania sportów zimowych jak narciarstwo, łyżwiarstwo czy snowboard, wybieraj te termoaktywne. W zależności od dyscypliny sportu znaczenie ma również długość skarpet. Uprawiając np. kolarstwo staraj się unikać stopek, które są niewygodne i mogłyby się zsuwać. W przypadku biegania szczególną uwagę zwróć na odpowiednio dobrany rozmiar, dzięki czemu skarpetki nie będą się zwijać i rolować, co zapobiegnie obtarciom stopy.

Podsumowując, podczas wyboru skarpet sportowych, poza kwestiami widocznymi na pierwszy rzut oka, jak krój, fason lub długość, zwracaj również uwagę na opis produktu, dzięki któremu uzyskasz informacje na temat materiału czy przepuszczalności powietrza.

AUTOR: Angelika Zielińska – Osobista Stylistka / Trener / Coach

Źródło zdjęć: Steven

Dodaj komentarz