Rajstopy i skarpetki to podstawa dziecięcych stylizacji, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Często jednak rajstopy nie są ulubioną częścią garderoby dzieci, które uważają je np. za niewygodne i krępujące ruchy. Jakie więc skarpety i rajstopy wybierać, aby pociechy chętnie je nosiły i czuły się w nich dobrze?

MATERIAŁ

Warto wybierać skarpety i rajstopy wykonane z przyjemnych i naturalnych materiałów, aby pociechy czuły się w nich wygodnie. Dobrym rozwiązaniem będzie bawełna z delikatną domieszką elastanu, dzięki czemu będą one trwalsze oraz łatwiej będzie je zakładać. Dobrym rozwiązaniem będą również włókna celulozowe, gdzie celuloza jest pozyskiwana z bambusa. Przędza bambusowa posiada właściwości higroskopijne oraz termoregulujące. Dzięki temu wykonane z niej skarpety i rajstopy odprowadzają wilgoć oraz utrzymują optymalną dla organizmu temperaturę ciała. Są również bardzo miłe w dotyku.

GRUBOŚĆ

Grubość skarpet i rajstop jest istotna, gdyż decyduje o tym, jak będą utrzymywać ciepło. Na zimniejsze dni najlepiej sprawdzą się skarpety i rajstopy frotte lub z wełny, ale z tymi drugimi należy uważać, gdyż wełna w zależności od tego, jak jest przetwarzana, może powodować uczucie drapania, a nawet wywoływać alergie u niektórych dzieci. Dlatego warto przy zakupie sprawdzić czy na pewno w danym modelu skarpet czy rajstop jest ona miękka w dotyku.

Skarpety i rajstopy o średniej grubości, wykonane z bawełny i włókien syntetycznych, świetnie sprawdzą się natomiast w miesiącach cieplejszych, ich zadaniem, szczególnie w lecie, jest w dużej mierze ochrona stopy przed obtarciami.