Ubiór jest naszą wizytówką. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacjach biznesowych, gdzie reprezentujemy nie tylko siebie, ale również firmę – własną lub tę, w której pracujemy. Brak znajomości podstawowych zasad dress code’u i etykiety biznesowej może zostać odebrany jako ignorancja. Poprzez odpowiednio dobrany do okazji strój okazujemy również szacunek drugiej osobie. W dzisiejszym artykule dzielę się kilkoma poradami, które warto znać i stosować wybierając męskie stylizacje biznesowe.

KOSZULA Z DŁUGIM RĘKAWEM

Jednym z często spotykanych błędów w stroju biznesowym jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem do garnituru. Zawsze powinna ona mieć długi rękaw, z mankietem wystającym spod marynarki ok. 1,5 cm.

ODPOWIEDNIE ZAPIĘCIE GUZIKÓW W MARYNARCE
W pozycji stojącej marynarka zawsze powinna być zapięta. Jeżeli posiada dwa guziki, to zapinamy jedynie ten górny, w przypadku trzech koniecznie zapinamy guzik środkowy, natomiast opcjonalnie dodatkowo górny. Oczywiście w przypadku jednego guzika sprawa jest prosta.

DOPASOWANIE KOLORYSTYCZNE DODATKÓW

Buty, pasek do spodni, aktówka czy pasek od zegarka, powinny być w danej stylizacji w tym samym kolorze. Jeżeli wybieramy, np. czarne buty, to analogiczne pozostałe wymienione dodatki również powinny być w tym kolorze.

ODPOWIEDNIO DOPASOWANY GARNITUR

Ważne jest to, aby rozmiar garnituru był odpowiednio dopasowany do jego właściciela. Najczęściej spotykanym błędem są zbyt długie spodnie oraz za duża w ramionach marynarka. Odpowiednia długość spodni jest taka, że na dole nogawki tworzy się jedno niewielkie zagięcie materiału.

DOBRZE DOBRANE SKARPETY DO GARNITURU

Przy wyborze skarpet należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość oraz kolor. Jeżeli chodzi o pierwszą kwestię – powinny one być na tyle długie, aby podczas siadania nie było widać odsłoniętej nogi. Natomiast w przypadku koloru mamy dwie szkoły jego doboru – pierwsza to dopasowanie do spodni, natomiast druga – do butów. Obydwie zasady są poprawne. Gładkie, klasyczne skarpety do garnituru znajdziesz tutaj.

POSZETKA I KRAWAT

Przy doborze poszetki i krawata należy pamiętać, aby nie dobierać kompletów. Mogą one do siebie delikatnie nawiązywać np. kolorem lub wzorem, ale nigdy nie powinny być takie same.

KOLOR GARNITURU

Czarny garnitur, wbrew pozorom, nie jest uniwersalny i tak naprawdę nie powinno się go nosić w sytuacjach biznesowych w ciągu dnia, poza kilkoma wyjątkami, np. prezes podczas zebrania zarządu. Garnitur w tym kolorze jest przeznaczony głównie na uroczystości rozpoczynające się po godzinie 18-19. W ciągu dnia zdecydowanie lepiej postawić na ciemny granat.

To właśnie kilka głównych zasad męskiego biznesowego dress code’u, które warto znać i stosować, aby poprzez swój ubiór nie popełniać faux pas. Odpowiednio dobrany strój wpływa pozytywnie na pierwsze wrażenie jakie wywieramy, a nawet jest w stanie ułatwić nam osiągnięcie niektórych celów zawodowych.

AUTOR: Angelika Zielińska – Osobista Stylistka / Trener Wizerunku / Coach

www.angelikazielinska.pl

Źródło zdjęć: Pinterest, Steven

Dodaj komentarz